• “Góra Grosza”

          • Drodzy nauczyciele, wychowawcy, uczniowie i rodzice,

            Samorząd Uczniowski SP Boleścin zaprasza do udziału w XXIV edycji akcji GÓRA GROSZA.

            Od jutra do 29 lutego 2024r można przynosić monety na “Górę Grosza”.

            Zapraszam wszystkich uczniów do wsparcia akcji.

            Zebrane z poszczególnych klas grosze należy dostarczyć do opiekunów SU p. Pawła Tronina lub p. Seweryny Janickiej. Mniejsze ilości monet można wrzucać do pojemnika, który będzie wystawiony na każdej długiej przerwie na stoliku, w holu parteru.

            Uczniowie biorący udział w akcji nagrodzeni zostaną pozytywną uwagą

            Organizator akcji, Towarzystwo Nasz Dom, za zebrane pieniądze organizuje pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną opiekę dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski.

            LICZY SIĘ KAŻDY GROSZ!

            Z góry dziękujemy za wsparcie akcji.

            Paweł Tronina

          • Z kolędą i życzeniami świątecznymi w Domu Pobytu Senior “Wigor”

          • Przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej w Boleścinie, w ramach akcji „Razem na Święta” udali się do Gminnego Dziennego Domu Pobytu Senior „Wigor” w Trzebnicy. Głównym celem spotkania było złożenie świątecznych życzeń, wręczenie kartek i stroików Seniorom. Spotkania z podopiecznymi domu „Wigor” już na stałe wpisały się w kalendarz naszych działań. Tradycyjnie wizyta wzbudziła wiele pięknych emocji, nie tylko wśród ludzi, którzy „jesień” swego życia spędzają we wspomnianym miejscu, ale również wśród wolontariuszy, którzy podarowali im najwspanialszy prezent – szacunek, podziw oraz chwile radości i uśmiechu. Seniorzy przyjęli nas bardzo serdecznie, również dziękujemy za piękne życzenia i własnoręcznie przygotowane upominki. Do zobaczenia niebawem.

            Składamy także serdeczne podziękowania Dzieciom, Rodzicom oraz wszystkim, którzy dorzucili swoją cegiełkę wykonując piękne kartki, stroiki oraz piekąc smaczne pierniczki.

            Tego dnia odwiedziliśmy również Burmistrza Gminy Trzebnica pana Marka Dugozimę oraz pracowników urzędu, którym także złożyliśmy życzenia i wręczyliśmy stroiki. To był mile spędzony przedświąteczny czas.

            Anna Leszczyńska - Janik

          • PROJEKT TRZYMAJ FORMĘ - "ŻYJ ZDROWO I KOLOROWO"

          • Szanowni Rodzice, prawni Opiekunowie, Przyjaciele Szkoły! Serdecznie zapraszamy do włączenia się oraz wsparcie realizacji działań XVII edycji projektu "Trzymaj Formę". Mile widziane osoby z dziedziny sportu, które zechciałyby podzielić się swoim doświadczeniem i wiedzą, medycyny, profilaktyki zdrowia i nie tylko

          • Podziękowanie!

          • Święta niebawem a my możemy pochwalić się nowymi meblami. Pięknie dziękujemy za nieocenioną pomoc, otwarte serce, poświęcony czas, wsparcie finansowe Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Boleścinie, panu Dawidowi Hanysowi oraz panu Jackowi Malarzowi. Uczniowie klasy szóstej wraz z wychowawczynią - Anną Leszczyńską - Janik. PS oczywiście z uroków sali języka polskiego korzysta również młodzież z pozostałych klas. Dziękujemy

          • :)

          • W imieniu Julki informujemy, że wczoraj nasza bohaterka miała urodziny i otrzymała wymarzone rolki. Pozostała kwota zasiliła konto dziewczynki. Julia pięknie dziękuję i przesyła serduszka całej społeczności szkolnej oraz wszystkim, którzy "otworzyli dla niej swoje serca"

            Wolontariusze SP Boleścin

          • Mikołajki w świecie czarów, magii i iluzji.

          • 8 grudnia uczniowie klas V, VI i VIII uczestniczyli w dydaktyczno - integracyjnej wycieczce do Wrocławia, podczas której połączono naukę z zabawą. Celem mikołajkowego wyjazdu było przeżycie interaktywnej przygody w Muzeum Iluzji, poznanie uroków wrocławskiego Rynku - miejsca spotkań mieszkańców i przyjezdnych, skorzystanie ze wspaniałych atrakcji jednego z najpiękniejszych Jarmarków Bożonarodzeniowych. W tym wyjątkowym czasie wrocławski Rynek staje się tłem dla bajkowej scenerii. Wśród pachnących lasem choinek, zapachu czekoladowych pierników, na turystów czeka moc niespodzianek. Magia świąt oczarowała również Nas W Muzeum Iluzji obejrzeliśmy wystawę, która w zdumiewający sposób przybliżała nam zagadnienia związane z optyką, matematyką, fizyką, psychologią, a nawet sztuką. Eksponaty dały nam możliwość bycia częścią prezentowanych zjawisk. Każdy mógł zrobić zdjęcie i dotknąć przedmioty. Po wizycie w muzeum udaliśmy się na na spacer po Rynku.

            Następnie przemieściliśmy się do Pasażu Grunwaldzkiego na szybki obiad oraz seans w kinie. Obejrzeliśmy film, Kajtuś czarodziej” – baśniową adaptację powieści Janusza Korczaka – przyszłego patrona naszej szkoły. Pedagog był zwolennikiem pielęgnowania kreatywności i temu też miały służyć jego pełne niesamowitych, dziwnych wydarzeń książki dla dzieci. Wszystkie te cechy znalazły się w filmie wyreżyserowanym przez Magdalenę Łazarkiewicz. Ekranizacja powieści kryje w sobie zagadnienia i walory edukacyjne, takie jak: prawa ucznia i człowieka, zakaz bicia słabszych oraz negatywną postawę wobec różnych form dręczenia – zjawiska nazywanego bullying. Dziękujemy p. Katarzynie Tylki – Węglewskiej za wsparcie wychowawców i pomoc w opiece nad grupą.

            To był bardzo aktywnie i przyjemnie spędzony dzień a uczestnicy wyjazdu mieli okazję do integracji, refleksji oraz nauki poprzez zabawę. Anna Leszczyńska-Janik i Paulina Witkowska

          • "Wyczekiwany gość"

          • W dniu 6 grudnia w godzinach popołudniowych w Szkole Podstawowej w Boleścinie zebrały się najmłodsze przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-3, pełni emocji oczekując na wyjątkową wizytę Mikołaja. Atmosfera w szkole była nasycona ekscytacją i radosnym oczekiwaniem.

            Zanim Mikołaj zjawił się z workiem pełnym niespodzianek, wszyscy zgromadzeni mieli okazję oglądać przedstawienie pt. "Świąteczne marzenia", które zostało wykonane przez Studio Artystyczne Arlekin. Spektakl ten to nie tylko barwne widowisko, ale także pełna humoru i ciepła opowieść o świątecznych tradycjach, skrytych marzeniach oraz uniwersalnej prawdzie, że każdy z nas może zmienić się na lepsze.

            Dzieci, zarówno te najmłodsze jak i te z klas 1-3, z wielkim zaciekawieniem śledziły każdą scenę przedstawienia, wtapiając się w magię świąt. Spektakl ten nie tylko dostarczył rozrywki, ale również niósł ze sobą wartości edukacyjne i moralne, przypominając, że święta to czas nie tylko otrzymywania prezentów, ale także dzielenia się radością i wspólnego przeżywania magicznych chwil.

            Po zakończeniu "Świątecznych marzeń" nadszedł czas na oczekiwanego gościa – Mikołaja. Zaskoczony i podekscytowany uśmiech każdego dziecka w chwili otrzymywania upominków od Świętego Mikołaja był nie do opisania. Ten magiczny moment był nie tylko okazją do otrzymania prezentów, ale również szansą na budowanie więzi społecznych, wzmacnianie wspólnoty szkolnej i kształtowanie pozytywnych relacji między uczniami.

            Całe wydarzenie z Mikołajem i "Świątecznymi marzeniami" stanowiło niezapomniany czas dla uczniów naszej szkoły. Radość maluchów, śmiech, a także wzruszenie widoczne w oczach najmłodszych uczestników sprawiły, że to świąteczne spotkanie pozostanie w pamięci wszystkich na długo jako czas pełen magii, wspólnoty i radości.

            Serdeczne podziękowania dla Pani Małgorzaty Szostak za ogromne zaangażowanie i wsparcie w organizacji tego wydarzenia

            Wychowawcy klas 1-3 oraz wychowawcy przedszkola

          • Szkolny Konkurs Recytatorski „Janusz Korczak w sercach dzieci... ”

          • 7 grudnia w ramach działań związanych z nadaniem imienia Janusza Korczaka naszej placówce odbył się Szkolny Konkursu Recytatorski „Janusz Korczak w sercach dzieci – szkolni poeci o Korczaku”. Wzięło w nim udział 15 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych: klas 4-5 oraz 6-8. Uczestnicy recytowali wybrane utwory przedstawiające postać Korczaka. Celami konkursu były utrwalanie wiadomości o Korczaku – przyszłym patronie naszej szkoły, kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie poezją oraz rozwijanie pamięci. O wyborze laureatów konkursu decydowało opanowanie pamięciowe, zrozumienie zawartych w utworach treści i emocji oraz odpowiednie ich przekazanie. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniało jury w składzie: gość specjalny – p. Alicja Falandys - kierownik Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebnicy, p. Agata Tomaszewska – logopeda szkolny, p. Anna Chelińska oraz p. Anna Leszczyńska - Janik.

            Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Członkowie jury mieli bardzo trudne zadanie do wykonania, bowiem poziom wykonawców był bardzo wysoki, jednak regulamin przewidywał wyłonienie laureatów. Zwycięzcami konkursu zostali w kategorii klas 4 -5: I miejsce – Zuzanna Janowska, II miejsce - Olga Perczak, III miejsce – Julia Bystryk, natomiast w kategorii klas 6 – 8: I miejsce – Hanna Malińska, II miejsce - Gabriela Perczak i Tamara Rzeźnika, III miejsce – Karol Jasiński. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, natomiast pozostali uczestnicy dyplomy za udział wraz z markerami do pisania.

            Wszystkim uczestnikom gratuluję – byliście wspaniali. Jednocześnie zapraszam do udziału w kolejnych konkursach. Serdecznie dziękuję Radzie Rodziców za ufundowanie pięknych nagród oraz p. kierownik biblioteki - Alicji Falandys za to, że przyjęła zaproszenie i zgodziła się uczestniczyć w pracach komisji konkursowej.

            Anna Leszczyńska - Janik

          • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          • W dniu 8 grudnia w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej i drugiej. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy trzeciej pod opieką Pani bibliotekarki Sylwii Siwik.

            Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

            Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie doskonale. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki oraz prośbami książki.

            Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Ponadto każdy uczeń z klasy pierwszej i drugiej otrzymał na powitanie książkę, zakładkę do książki i pamiątkowy dyplom. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

            S.Siwik

          • Szkolny etap XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie

          • W naszej szkole odbył się Szkolny etap XVIII Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Uczniowie zmierzyli się z testem, w którym musieli się wykazać znajomością życia Św. Maksymiliana Kolbego. Najlepsza okazała się Gabrysia Perczak i to Ona będzie reprezentować naszą szkołę eliminacjach diecezjalnych, które odbędą się w lutym 2024 we Wrocławiu. Gabrysi gratulujemy a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.

            Anna Karbownik

          • Szkolne Mikołajki 🎀

          • 6 grudnia to dzień, na który czekają wszystkie dzieci. Tego dnia wszyscy oczekiwali wizyty Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów. Mikołajki w szkole to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń grudnia.

            Mikołajki to nie tylko prezenty i cudowny dzień w szkole. To także wyjątkowa oprawa, niecodzienny klimat i odrobina magii. To czas, który wypełniony jest radością, śmiechem i wspólną zabawą. To również okazja do kultywowania wielu tradycji, które sprawiają, że atmosfera w szkole staje się bardziej magiczna.

            Tuż przed wizytą św. Mikołaja dzieci zabrały się do ubierania choinki. Zawieszone zostały bombki, gwiazdki, łańcuchy, kolorowe światełka.

            W tym dniu nasi uczniowie byli dla siebie szczególnie życzliwi. Dzięki świętowaniu całą klasą zespół integrował się. Mikołajkowy czas to moment radości, uśmiechu, dzielenia się szczęściem z innymi.

            Samorząd Uczniowski wcielił się w pomocników wyczekiwanego ulubieńca dzieci. Przypomniał historię Św. Mikołaja i skąd się wziął zwyczaj ubierania choinki. Pomocnicy Mikołaja rozdali niespodzianki pozostawione pod choinką dla dzieci.

            Składamy Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Boleścinie za pomoc przy organizacji tego pięknego dnia i

            Pawel Tronina

          • Charytatywny kiermasz pieczenia ciast dla Julii

          • 5 grudnia z inicjatywy Wiktorii Melkowskiej w Dzień Wolontariusza

            odbył się słodki kiermasz sprzedaży ciast dla Julii Łowickiej z Przylądka Nadziei - koleżanki Wiki. 8-letnia Julia od czterech lat zmaga się z ostrą białaczką szpikową, a od lipca z jej trzecią wznową. Dziewczynka nie poddaje się, dzielnie walczy z rakiem.

            2 listopada nasza bohaterka miała przeszczep szpiku. Obecnie regeneruje siły i małymi krokami wraca do zdrowia. Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem, za co pięknie dziękujemy! Słodkości kupowali uczniowie, rodzice, pracownicy oraz przyjaciele naszej szkoły. Wszystkie ciasta zostały sprzedane, za co należą się wielkie i gorące podziękowania zaangażowanym w prace związane z pieczeniem oraz kupowaniem. 12 grudnia dziewczynka ma urodziny, dlatego część środków przeznaczyliśmy na wymarzony prezent mikołajkowo – urodzinowy dla naszej bohaterki. Są to rolki, natomiast pozostała kwota zasili imienne konto naszej bohaterki - (Fundacji na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową). Serdecznie dziękujemy za otwarte serca, upieczenie ciast oraz udział w kiermaszu.

            Przedstawicielka SKW – Wiktoria Melkowska oraz opiekunki Anna Karbownik i Anna Leszczyńska – Janik

          • Spotkanie autorskie z pisarką Magdaleną Zarębską

          • 4 grudnia w ramach Narodowego Rozwoju Czytelnictwa odbyło się spotkanie z pisarką Magdaleną Zarębską. Autorką lubianych przez czytelników książek dla dzieci i dorosłych. Zajęcia zostały podzielone na dwie grupy wiekowe: klasy 4-6 oraz 7-8.

            Pani Magdalena opowiedziała o swojej drodze do kariery i dorobku literackim, odwołując się do czasów, kiedy była jeszcze nastolatką. Podkreśliła, że emocjonalnie jest związana zarówno z Dolnym, jak i Górnym Śląskiem, gdzie mieszkała jako dziecko. Pisarka zapoznała uczestników z wymyślonymi przez siebie bohaterami i poprowadziła warsztaty, podczas których uczniowie mieli okazję porozmawiać o uczuciach oraz tolerancji, o tym jak sobie radzić z emocjami i wyrażać je. Podsumowaniem zajęć było poznanie przez dzieci procesu powstawania książki. Młodzi czytelnicy dowiedzieli się, jak wiele osób jest zaangażowanych w powstanie dzieła i odtwarzali drogę, jaką musi pokonać od pomysłu autora do rąk czytelnika. Uczniowie klas starszych poznali pełną tajemnic, zagadek i przygód powieść pt. „Projekt Breslau”. Wysłuchali historii o powstaniu publikacji, poznali bohaterów, a przede wszystkim dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy o dawnym Wrocławiu.

            Uczestnicy przekonali się, że zajęcia poświęcone literaturze nie muszą być nudne, a spotkanie z autorem może być wspaniałą zabawą i podróżą w nieznane. Na zakończenie był czas na autografy i wspólne zdjęcia. Dziękujemy za wyjątkowe spotkanie.

            Anna Leszczyńska - Janik

          • „Hokus – pokus, czary – mary! Co nas czeka nie do wiary...”

          • Jest taki wieczór, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Ten wieczór nazywany jest andrzejkami, które są wspaniałą okazją do dobrej zabawy i jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Przed adwentem,

            tj. 1 grudnia uczniowie klas 4 – 8 uczestniczyli w zabawie andrzejkowej. Dzieci i wychowawcy pięknie przygotowali się do imprezy. Kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja uczennice klas starszych oraz mamy – p. Diana Lewsza – Zaparty i p. Teresa Madalińska wcieliły się w role wróżek, które przepowiadały przyszłość oraz zorganizowały konkursy. Nie zabrakło symboli wiedzy magicznej, świec, lampionów i innych elementów dekoracji, które dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie tańczyli i bawili się przy dźwiękach skocznej muzyki oraz układach „Just Dance”. W przerwach był czas na poczęstunek, m.in. pizzę, o który zadbali Rodzice. Tego dnia odbyły się również otrzęsiny klasy czwartej, które w formie teleturnieju „Familiada” przygotował p. Tronina. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają na następne andrzejkowe spotkanie.

            Wychowawcy klas 4-8

          • Andrzejki czyli zaczarowany świat magii i wróżb - klasy 1-3

          • Piątek w naszej szkole przebiegał pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od samego rana, klasy naszych najmłodszych uczniów zamieniły się w miejsce czarów i magii.

            Na początku zabawy nasza szkolna wróżka Ania opowiedziała nam wiele ciekawych informacji na temat tradycji Wigilii Świętego Andrzeja. Następnie dzieci mogły się dowiedzieć co czeka ich w przyszłości.  Kto pierwszy się ożeni lub wyjdzie za mąż? Jak na imię będzie miał przyszły mąż lub żona? Jaki zawód będą wykonywać? Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

            Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Zabawy i wróżby andrzejkowe odbywają się niemal w całej Europie. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

            A. Kurnicka. M. Mostek, S. Siwik

             

          • Niezwykłe spotkanie!

          • Szkoła Podstawowa w Boleścinie bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, którego celem jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

             

            W ramach tego programu, dnia 28.11 miało miejsce niezwykłe spotkanie uczniów klas 1-3 z miejscową mieszkanką - Panią Jolantą Janusiewicz. Pani Jolanta, będąca także autorką książki poświęconej tej miejscowości, podzieliła się z uczniami fascynującymi historiami i anegdotami z przeszłości. Podczas spotkania nie tylko przekazała wiedzę, lecz również wprowadziła uczniów w świat minionych czasów poprzez barwne opowieści oraz pokazanie przedmiotów z dawnych lat.

             

            Dodatkowo, Pani Jolanta Janusiewicz wspominała z sentymentem swoje uczniowskie lata w naszej szkole, co wzbudziło dodatkowe zainteresowanie uczniów. Jej osobiste doświadczenia związane z naszą szkołą - Szkołą Podstawową w Boleścinie uatrakcyjniły lekcję.

             

            Niezwykle miłym gestem ze strony Pani Jolanty było  przekazanie egzemplarza swojej książki „Skarszyn. Historia życiem pisana” do biblioteki szkolnej. Książka została opatrzona serdeczną dedykacją. To cenne źródło wiedzy o historii Skarszyna z pewnością posłuży jako inspiracja do poznawania przeszłości naszej lokalnej społeczności.

             

            Jesteśmy wdzięczni Pani Jolancie nie tylko za bogatą wiedzę historyczną, ale także za osobiste podejście do tematu oraz chęć wspierania edukacji w naszej szkole.

             

            Po zakończonym spotkaniu pragniemy serdecznie podziękować Pani Jolancie Janusiewicz za poświęcony czas i pasję. Jej zaangażowanie w edukację najmłodszych zasługuje na najwyższe uznanie. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy będą kontynuowane, inspirując kolejne pokolenia do odkrywania piękna i bogatej historii miejscowości, w których żyją.

             

            Anna Kurnicka, Malwina Mostek, Sylwia Siwik